Úvod | Aktuality | Fotky | Plakáty | MP3 | Desky | Napište nám |

O nás

**********

Skupina Munkasostali vznikla v září 1994 a poprvé vystoupila na černošickém festivalu Zlatá Bula o týden později (viz foto):

1. vystoupení Munkasostali, fotil bez blesku na málo citlivý film John Ježek

Původní složení bylo: Veronika Švábová (zpěv, kazoo), Joachym Beruschka (kytara, zpěv, theremin, svýho času i klarinet a mandolína), Pája Hanzal (bicí, perkuse, zpěv), Ondřej Čihák (basa, zpěv), Peťa Duda (kytara, housle, zpěv) a Michal Šust Just (kytara, klávesy, zpev).

Většina hudebníků měla jakés takés zkušenosti z jiných souborů. Jáchym hrál ve skupinách Výtěr, Archway Aliens a Glass people of the bottle. Později založil skupinu Láska, která přes svoji krátkou existenci způsobila poprask na pražské nezávislé scéně. Číha prošel skupinami Kozlíkovy kapky, Yetti, Z mošny do mošny a Přátelé zeleného údolí. Pája s Peťou měli skupiny Esesáci a Kulturní terapie a Šust byl frontmanem kapel Boží muka kompresory a Do zdi. V prvních letech působení občas skupina používala z různých důvodů krycí názvy (většinou šlo o to, abychom mohli v daném podniku vystoupit více než jednou), a tak se s ní pamětníci mohli setkat jako s Houbovým Kubou nebo Arrabellou.

Jelikož Peťa Duda s Šustem pravidelně odjížděli na delší cesty do Indie, museli jsme hledat náhradníky, a tak s námi v průbehu let 1996 – 2000 hrál ješte Jenda Prochor Procházka (kytara, zpěv - taky hrál ve skupinách Dakl a Pohoda rock), Luboš Nondek (príčná flétna - jinak světem protřelý pouliční hudebník) a Janek Šmejkal na trombón. Místo Veroniky s námi taky chvíli zpívala Máca Matoušková. V roce 2001 nás opustil Šust s Peťou Dudou a nahradili je Tomáš Larysa Hrdinka (klávesy - ex A bude hůř a Z mošny do mošny) a Olda Půpa Hurych (kytara, zpěv). Takže jsme vypadali takle.

PupaPájaVévaJoachym BeruschkaČíhaLarysa

Poté, co se Půpa na jaře roku 2007 oženil a začal farmařit na Vysočině, přivedl Jáchym do kapely dalšího kytaristu Kamila Šternberka (ex Myšlenkové pochody a Český buchty).Ten pak kapelu opustil někdy v roce 2013 a od té doby hraje Munka Sostali pouze ve čtyřčlenném složení, a to Véva, Pája, Joachym a Číha. V letech 2008 - 2010 si s námi párkrát zahrál Peťa Duda. Krom toho se Peťa podílel na vzniku tříhodinové experimentální life nahrávky určené k doprovodu vernisáže Jáchymových obrazů na Dobříši v listopadu 2011. Z nahrávky během vernisáže zaznělo asi tak 5 minut, než to někdo vypnul a od té doby to nikdo nikdy neslyšel.

Od samého počátku skupina zkouší v garáži pana Švába, jemuž děkujeme za trpělivost a ochotu s níž od podzimu 1994 pravidelně jednou týdně vyjíždí a po zkoušce zase zajíždí s dvěma auty.

V létě roku 2000 podnikla skupina historické turné do Mnichova, kde odehrála 2 veleúspešné koncerty. Na podzim pak vydala své první LP „vivato V paroháči“

Tady si můžete prečíst co o nás napsal časopis Nový Prostor v létě 2000.

V březnu 2006 vyšlo CD „Stalo se to dnes“ s bonusem (remastrovaná verze LP) a plakátem.

Třetí dlouhohrající nahrávkou pak je CD "Odvrácená strana dělnice", které si skupina nadělila ke svým patnáctým narozeninám v září 2009.

Další dlouhohrající nahrávkou Munka Sostali je CD Národ klaunů, vydané v dubnu 2017.

V listopadu 2019 jsme při příležitosti 25 let existence skupiny vydali LP "Die Schlager und die Meistrstücke", které obsahuje 12 pečlivě vybraných a nově zmasterovaných skladeb z předchozích čtyřech alb.

**********

Úvod | Aktuality | Fotky | Plakáty | MP3 | Desky | Napište nám |